Skip to content

Strona internetowa na WordPressie – Poradnik dla początkującego

strona na wordpressie
.

Strona internetowa na WordPressie to nie jest czarna magia! W tym wpisie chciałbym się z Tobą podzielić moją wiedzą i pokazać Ci, że nie musisz mieć dużych umiejętności, aby zrobić prostą stronę internetową na WordPressie.

Czy wiesz, że połowa małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce nie posiada strony internetowej? Wynika to z w większości przypadków z wysokich cen, za stworzenie strony internetowej, które są zbyt wysokie dla małych przedsiębiorców.

 

 

Co to jest WordPress?

 

WordPress to system, który pozwala użytkownikom zarządzać treścią na stronie internetowej. Aktualnie 26% witryn w internecie to strony internetowe zrobione na WordPressie. Większość stron, które zostały zrobione na WordPress to blogi, jednak CMS WordPress świetnie sprawdza się również w przypadku stron biznesowych oraz e-commerce.

 

Wiele osób zastanawia się jak zrobić stronę internetową na WordPressie. Otóż nie jest to  czarna magia. Na stronach typu ThemeForest lub TemplateMonster znajdziesz gotowe szablony do WordPress, które działają na zasadzie klocków, z których możesz stworzyć sam swoją pierwszą stronę internetową.

 

Dodatkowo strony internetowe na WordPress możesz wzbogacić o liczne wtyczki, które pozwolą Ci szybko dodać różne elementy na stronie, poprawić szybkość ładowania strony lub łatwiej zarządzać stroną pod kątem SEO.

 

Czy wordpress jest darmowy?

Do stworzenia strony możesz wykorzystać również darmowy szablon do WordPressa, który ma pewne minusy, a mianowicie będzie wymagał od Ciebie większej ingerencji w kod źródłowy strony. Darmowe szablony stron internetowych często nie są wspierane przez deweloperów w odróżnieniu od płatnych szablonów na WordPressa, o których przeczytasz poniżej.

Pomimo że istnieje wiele darmowych szablonów do WordPressa zachęcam Cię do skorzystania z tych płatnych, zwłaszcza w przypadku kiedy dopiero zaczynasz swoją przygodę z projektowaniem stron. Na stronie ThemeForest lub TemplateMonster znajdziesz wiele szablonów, które pomogą Ci w swobodnym zarządzaniu Twoją witryną.

 

Cena strony internetowej na WordPressie

Największy koszt jaki przyjdzie Ci zapłacić przy tworzeniu strony na WordPressie to niewątpliwie czas, który spędzisz na nauce obsługi platformy. Poniżej przedstawiam Ci w punktach listę tego, co będziesz potrzebował, aby Twoja strona na WordPressie była widoczna w internecie:

 

  • Hosting pod WordPress (59 zł/rok)

   Osobiście korzystam z hostingu pod WordPress od TheCamels, który działa bez zarzutu, a w razie potrzeby pomoc techniczna odpowiada w dosłownie kilka chwil. Dodatkowo bezpłatnie przenieśli moją pocztę oraz strony na WordPress od poprzedniego dostawcy hostingu, z którego nie byłem zadowolony. Jeżeli chcesz skorzystać z ich usług kliknij tutaj.

 
 
  • Domena (49 zł/rok)

   Jeżeli jeszcze nie masz swojej domeny sprawdź, czy ta, którą jesteś zainteresowany jest dostępna. Możesz to zrobić na stronie Krajowego Rejestru Domen.

  • Szablon WordPress (około 250 zł jednorazowo)

   Wybór motywów do WordPress jest bardzo duży i w głównej mierze zależy od tego jak chcesz żeby wyglądała Twoja strona oraz jakie posiadała funkcjonalności. Szczególnie polecam Ci poniższe szablony WordPress, z których sam korzystam:

   

  Szablony WordPress dla stron biznesowych:

   

 • Szablony WordPress do bloga:

 
 

Wtyczki do WordPressa

 

Wtyczka do WordPressa to dodatkowe oprogramowanie, które możesz zainstalować na swojej stronie internetowej, która jest oparta na silniku CMS WordPress. Jeżeli istnieje jakieś rozszerzenie, które chciałbyś mieć na swojej stronie to prawdopodobnie już ktoś stworzył do tego wtyczkę, aby ułatwić Ci życie.

Jako administrator strony możesz jednym kliknięciem dodać lub usunąć wtyczki WordPressa bez żadnego problemu. Możesz również ręcznie dodawać wtyczki z pliku w panelu „Wtyczki” lub przez serwer FTP.

Wiele wtyczek, które znajdziesz we wbudowanej bibliotece WordPressa jest bezpłatna, lecz posiada płatne rozszerzenia, które pozwalają na korzystanie z pełnej palety funkcjonalności oraz dają możliwość skontaktowania się z pomocą techniczną. Pamiętaj, aby przed zainstalowaniem jakiejkolwiek wtyczki sprawdzić opinie, oceny oraz ostatnią datę aktualizacji wtyczki tak, aby wtyczka była kompatybilna z ostatnią wersją WordPressa.

 

Wtyczki do WordPressa, które polecam

 
 

Zalety korzystania z WordPressa

 
 • Optymalizacja WordPressa

Za pomocą wtyczki Yoast SEO możesz samemu dostosować swoją stronę lub wpisy na blogu bez posiadania rozległej wiedzy na ten temat. Wtyczka Yoast SEO jest zbudowana tak, aby każdy użytkownik mógł we własnym zakresie dostosować treść, aby była w pełni czytelna dla wyszukiwarek.

 

 • Responsywne strony na WordPressie

Dostosowanie stron na WordPressie tak, aby były responsywne i nie rozjeżdżały się na urządzeniach to standard, który zapewnia CMS WordPress. Nie musisz znać HTML, CSS czy Bootstrapa, aby Twoja strona pięknie wyglądała na tablecie, telefonie i ekranie komputera.

 

 • WordPress dla blogerów

Tworzenie wpisów na wordpressie odbywa się dosłownie w 3 kliknięciach. Dodatkowo do wykorzystania masz wiele wyczek, które pozwalają na połączenie Twoich mediów społecznościowych, budowania bazy mailingowej lub podpięcia Messengera do Twojej strony. A to wszystko bez ingerencji w kod źródłowy strony na WordPressie.

 

 • Koszt strony na WordPressie

Utrzymanie bloga Rzeczkowski.pl kosztuje mnie na dzień dzisiejszy około 300 zł rocznie, a wkład początkowy wyniósł mnie 230 zł za szablon, który zakupiłem na stronie ThemeForest. Zlecając budowę strony do agencji lub freelancera koszt strony wyniósłby mnie około 2000-5000zł. Dodatkowo tworzenie strony na WordPressie daje mi olbrzymią satysfakcje z tego, że mogę robić to sam – jak chce i kiedy chce.

Dla przykładu, strona do prowadzenia marketingu nieruchomości może kosztować od 5 000 zł do nawet 100 000 zł w zależności od poziomu skomplikowania.

 

Zobacz darmowe strony ze zdjęciami, które możesz wykorzystywać na swojej stronie internetowej.

 

 • Łatwość dodawania kodów na stronie

Za pomocą zakładki „Edytor motywu” możesz w prosty sposób dodać kod Google Analytics, Piksel Facebooka lub inne narzędzia analityczne, które dadzą Ci głębszy wgląd w Twoją stronę internetową. W moich poprzednich wpisach dowiesz się czym jest piksel facebooka oraz co to jest Google Tag Manager.

 

 

Przykłady stron internetowych na WordPressie

Strony internetowe tworzone na WordPressie to nie tylko rozwiązania dla niskobudżetowych projektów, ale także dla światowych gigantów, którzy przez swoje strony przepuszczają miliony użytkowników każdego dnia. Zobacz kilka przykładów znanych stron firm, które zdecydowały się na stworzenie strony na WordPressie:

 
 
 

Jak założyć bloga na WordPressie krok po kroku

Początki i podstawy WordPressa bywają trudne ale nie zniechęcaj się zbyt szybko. Samodzielna instalacja WordPressa pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Zamiast delegować każdą zmianę na swojej stronie do programisty lub administratora strony, będziesz mógł to zrobić  sam w dosłownie kilku kliknięciach. Właśnie dlatego warto przyswoić wiedzę na temat tworzenia stron internetowych na WordPressie.

 

Poniżej przedstawię Ci krok po korku jak przygotować WordPressa do pracy nad Twoją stroną.

 1. Kiedy masz już wykupioną domenę i wykupiony hosting  (w moim przypadku hosting w TheCamels, który Tobie polecam również) musisz załadować najnowszą wersje WordPressa na swój serwer oraz utworzyć bazę danych i użytkownika. Odsyłam Cię do dokładnej instrukcji jak zainstalować WordPressa na hostingu. Jeżeli masz problemy z poprawną instalacją możesz śmiało napisać do pomocy technicznej, która pomoże Ci wszystko skonfigurować.
 2. Kiedy Twój WordPress został już poprawnie zainstalowany na serwerze przyszedł czas na zalogowanie się do panelu administratora. W tym celu musisz przejść na strone www.adresstrony.pl/wp-admin i wpisać login i hasło.wordpress krok po kroku
 3. W panelu administratora z kolumny po lewej stronie wybierz „Wygląd”, a następnie „Motywy„. W tym miejscu możesz wybrać jeden z darmowych szablonów WordPress lub wgrać szablon znaleziony w internecie lub kupiony na stronie ThemeForest. W tym celu wybierz opcje u góry „Dodaj nowy”, następnie „Wyślij motyw na serwer” i „Wybierz plik„, aby załadować plik z szablonem do WordPressa.jak wgrać szablon do wordpressa
 4. Po zainstalowaniu szablonu na serwerze będziesz mógł zainstalować wymagane wtyczki, które wspomagają działanie wybranego przez Ciebie szablonu do WordPressa oraz wybierzesz tzw. demo, które zostanie wgrane na Twoją stronę.
 5. Od teraz zaczyna się prawdziwa zabawa – wybór zdjęć, wypełnienie strony treścią i wiele innych. Możesz również korzystać z dodatkowych wtyczek o których napisałem powyżej, aby rozszerzyć funkcjonalność swojej strony. W tym momencie ogranicza Cię tylko Twoja kreatywność.
 
 
 

Podsumowanie

Powyższy wpis to dopiero wierzchołek góry lodowej, przed Tobą wiele godzin pracy na Twoją stroną internetową. Na pewno po drodze spotkasz wiele problemów, które mogą Cię zniechęcić, jednak zachęcam Cię do szukania rozwiązań na polskich oraz zagranicznych blogach i grupach na Facebooku. Tworzenie stron internetowych na WordPressie jest bardzo powszechne, a wiedzy na ten temat w sieci jest naprawdę bardzo dużo.

Umiejętność samodzielnego budowania strona internetowych na WordPressie to cenna umiejętność, która pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy i nerwów. Powodzenia!

Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie tworzenia strony internetowej na WordPressie napisz do mnie korzystając z formularza kontaktowego, chętnie pomogę Ci w rozwiązaniu Twojego problemu.

.
Oceń ten artykuł
[Wszystkie 1 Średnia: 5]
konsultacja

Umów się na 15-minutową konsultację

Chcesz zwiekszyć sprzedaż? Twoje reklamy nie sprzedają? Skontaktuj się ze mną!

Poznaj skuteczne metody pozyskania klientów. Pobierz bezpłatny eBook!