Czy warto założyć blog firmowy?
Czym jest blog firmowy?
Prowadzenie bloga firmowego na stronie internetowej to jeden z bardziej efektywnych sposobów na zwiększenie ruchu na stronie firmowej oraz zaufania klientów.
Blog firmowy to zbiór oddzielnych wpisów tematycznie pasujących do profilu Twojej działalności. W większości przypadków wpisy tworzone są na podstawie problemów, z którymi klienci mają problem. Rozwiązując je na etapie poszukiwań możesz przekonać klienta do tego, aby to właśnie Twoja firma finalnie zajęła się rozwiązaniem jego problemu.
Dla przykładu: Prowadzisz sklep meblowy i dobrze wiesz, że Twoi klienci często pytają się o to, jak najlepiej urządzić małą łazienkę w mieszkaniu, które właśnie kupili. Oczywiście naturalnym rozwiązaniem jest odpowiedź na pytanie telefonicznie lub na miejscu. Pamiętaj jednak, że Twój klient zanim zdecyduje się odwiedzić Twój sklep meblowy, w pierwszej kolejności zrobi głęboki research w internecie. Tworząc treści na firmowego bloga sprawiasz, że klient na etapie poszukiwań znajduje Twoją firmę, a nie konkurencje.
Czy warto założyć bloga firmowego?
Twoja firma posiada w sprzedaży świetny produkt, ale sprzedaż nadal stoi w miejscu? Prawdopodobnie dzieje się tak, ze względu na to, że Twój klient cały czas trafia na Twoją konkurencje. Świat marketingu to nie tylko plakaty i ulotki. Aby Twoja firma mogła się rozwijać musisz nie tylko zadbać o dobry produkt, powinieneś zainteresować się również reklamą w social media, content marketingiem, reklamą Google Ads i innymi dostępnymi formami dotarcia do klienta, które daje nam internet.
Czy warto założyć bloga firmowego? Im więcej podstron z wartościową treścią posiada Twoja strona, tym masz większe szanse na to, aby Twoja strona była wyżej w wynikach wyszukiwania Google. Za każdym razem, gdy stworzysz nowy wpis na blogu firmowym, otwierasz nową furtkę dla potencjalnego klienta. Jeżeli nie wierzysz, sprawdź sam potentatów w Twojej branży. Przykład bloga firmowego:
- Poczta Kwiatowa – 464 wpisy na blogu
- Milek Design – 345 podstrony (w większości podstrony bloga firmowego)
- Mega Dron – około 70 wpisów na blogu firmowym
Podsumowując, warto założyć bloga firmowego ponieważ blog jest źródłem ruchu, który jest dostarczany bez względu na to, czy aktualnie prowadzisz działania reklamowe, czy nie. Oczywiście założenie bloga firmowego wiąże się z poświęceniem mnóstwa czasu oraz wiedzy na temat pisania tekstów pod wyszukiwarki (SEO) oraz podstawowych umiejętności copywriterskich.
Jak prowadzić bloga firmowego?
Jeżeli przekonałeś się, że założenie bloga firmowego to świetny pomysł, który może przynieść Twojej firmie wiele korzyści to musisz wiedzieć na co zwrócić uwagę przy pisaniu treści.
1. Pisanie pod SEO
Dobrze wiesz czym zajmuje się Twoja firma, ale równie ważne jest poznanie potrzeb oraz problemów Twoich klientów. Musisz wiedzieć czego szukają w sieci zanim zdecydują się na zakup produktu lub usługi. Chyba nie chcesz, aby Twoich tekstów nikt nie czytał? Pisanie pod SEO to klucz do większego ruchu na Twojej stronie.
Szukanie słów kluczowych to proces poszukiwania popularnych fraz, które wpisują klienci do wyszukiwarki Google. Dla przykładu: jeżeli posiadasz sklep wędkarski możesz napisać artykuł, który posiada frazy kluczowe, takie jak „łowienie na spinning” lub „łowienie sandacza na spinning”.
Pamiętaj, aby pisząc treści pod SEO Twoje słowa kluczowe znajdowały się w nagłówkach oraz samym tekście wpisu.
2. Używaj zdjęć na blogu
Dodanie kilku zdjęć lub infografik we wpisie może znacznie zwiększyć zaangażowanie czytelnika, zwiększając tym samym czas spędzony na stronie.
Większość osób, które czyta teksty z obrazkami zapamiętuje 65% informacji, a tylko 10% informacji zostaje przyswojona w przypadku kiedy treść na blogu nie jest wzbogacona o grafikę lub zdjęcie.
Nie wiesz skąd brać darmowe zdjęcia na bloga? Zapraszam Cię do przeczytania wpisu na moim blogu o moich ulubionych stronach z darmowymi zdjęciami.
3. Pisz regularnie posty na bloga
Nie pozwól, aby Twój zapał do pisania bloga minął po kilku wpisach. Pamiętaj, że regularne dostarczanie treści raz w miesiącu jest lepsze niż opublikowanie 3-4 wpisów, a następnie zaprzestanie na kolejny rok. Twój blog jest jak organizm człowieka, potrzebuje regularnego ruchu, aby utrzymać odpowiednią formę.
Wiem, wiem… Nie masz czasu, aby tworzyć treści, chcesz skupić się na rozwijaniu Twojego biznesu. Na grupach na Facebooku lub portalach z ogłoszeniami znajdziesz wiele ofert od copywriterów. Możesz wydelegować pisanie postów na bloga do freelancera za niewielkie pieniądze.
4. Win-Win
Pisząc wpisy na bloga pamiętaj, że muszą spełniać one swój finalny cel – sprzedaż. Nie pozwól, aby Twoje wpisy odbiegały od tematyki Twojej usługi lub produktu. Niech nie przyjdzie Ci do głowy, aby pisać na firmowym blogu o swoich poglądach politycznych lub ostatnich wakacjach w ciepłych krajach. Żaden z Twoich klientów nie będzie tym zainteresowany, a efekt może być całkowicie odwrotny.
Czytając wpis na blogu, klient musi znaleźć odpowiedź na problem, który napotkał w trakcie ścieżki zakupowej. Wpis również ma być Twoim wirtualnym pracownikiem, który zbije obiekcje, które pojawią się w głowie Twojego klienta.
Zobacz również inne wpisy na moim blogu:
- Strona internetowa na WordPressie – Poradnik dla początkującego
- Wstęp do Google Tag Managera
- Reklama na Instagramie – praktyczny poradnik dla każdego
Jak sprawdzić ruch na stronie
No dobra, masz już kilka wpisów, ale skąd masz wiedzieć, czy Twoja praca nie poszła na marne? Oczywiście wszystko da się sprawdzić. Mierzenie efektów Twojej strony oraz poszczególnych podstron możesz przeanalizować za pomocą narzędzia Google Analytics.
Kod Google Analytics możesz dodać na swojej stronie za pomocą Google Tag Managera. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, koniecznie przeczytaj mój wpis o tym, jak dodać fragment kodu na Twojej stronie za pomocą Google Tag Managera.
Jeżeli Google Tag Manager jest dla Ciebie kompletnie nieznany, zapoznaj się z moim wpisem dla początkujących – Wstęp do Google Tag Managera.
Statystyki bloga, czyli co warto mierzyć
Czas spędzony na blogu
Przeczytanie Twojego artykułu na blogu zajmuje mniej więcej 5 minut, a użytkownicy średnio opuszczają stronę po 5 sekundach? To oznacza, że Twój artykuł nie odpowiedział na problem osoby, która szukała rozwiązania na Twoim blogu firmowym. Koniecznie zrób analizę treści i znajdź problem, na który trafiają osoby wchodzące na Twój wpis na blogu, aby wydłużyć ich czas spędzony na blogu.
Liczba stron na użytkownika
Czym więcej stron na użytkownika, tym lepiej. Liczba ta oznacza ile stron odwiedził użytkownik podczas jednej sesji na Twoim firmowym blogu.
Bounce rate
Jeżeli widzisz, że Twój bounce rate jest bliski 100%, to prawdopodobnie osoby, które wchodzą na Twoją stronę, decydują się na jej opuszczenie przed lub tuż po przeczytaniu tekstu. Może to świadczyć to tym, że nie Twoje treści nie trafiły w jego gust.
Ruch organiczny
Raz na jakiś czas sprawdź, czy Twoje artykuły generują wejścia organiczne na Twoją stronę internetową. Pozwoli Ci to na oszacowanie, czy wpisy, które wrzucasz na bloga dobrze pozycjonują się w wyszukiwarce Google. Jeżeli Twój tekst jest odpowiednio nasycony frazami, na które zdecydowałeś się pozycjonować wpis to sprawdź również, czy Twoje pozycje mają tendencje wzrostową. Może być tak, że wybrałeś zbyt konkurencyjne frazy, lub wybrałeś frazy, których nikt nie wpisuje w wyszukiwarkę. Pamiętaj o tym, aby wykonać odpowiedni research słów kluczowych zanim zaczniesz pisać swój wpis na blog firmowy.
Konwersje po wyświetleniu wpisu
Sprawdź koniecznie, czy Twoje wpisy, które publikujesz na swoim blogu firmowym generują konwersje. Dla przykładu, na moim blogu konwersją jest wypełnienie formularza kontaktowego. Raz na jakiś czas sprawdzam, które wpisy generują dla mnie konwersje.
Jak założyć bloga firmowego?
Wiele firm zastanawia się jak właściwie założyć bloga i prowadzić go tak, aby generował odpowiednią ilość wejść na stronę. Możesz to zrobić za pomocą agencji, freelancera lub samemu. W jednym z moich wpisów na blogu możesz przeczytać jak założyć bloga na WordPressie.
Założenie bloga na wordpressie to według mnie najlepszy sposób dla osób początkujących (oraz zaawansowanych). WordPress daje możliwość stworzenia strony w dosłownie jeden dzień oraz pozwala na wdrożenie wielu funkcjonalności za pomocą tzw. wtyczek do wordpressa.
Najlepszy blog firmowy
Przygotowałem dla Ciebie listę 20 firm, które wykorzystują świetnie blog firmowy w swoich działaniach marketingowych.
Pewnie nie raz zastanawiałeś się czemu niektóre blogi osiągają sukces, a inne toną na dnie wyszukiwarki Google’a. Wnikliwa analiza działań konkurencji w obszarze bloga firmowego pozwoli Ci poznać strategie działań reklamowych z wykorzystaniem bloga.
Musisz pamiętać, że branie przykładu z najlepszych blogów musi opierać się na inspiracji, a nie na kopiowaniu jeden do jednego. Algorytm Google’a to bardzo inteligentne narzędzie, które potrafi bardzo dokładnie przeanalizować Twoją stronę pod kątem plagiatu. Staraj się, aby Twoje treści na blogu firmowym były unikalne i wartościowe, a to sprawi, że Twój blog może być kiedyś jednym z najlepszych blogów w Twojej branży.
Sprawdź moją listę 10 najlepszych blogów firmowych
Bardzo wartościowy wpis, który z pewnością nie jedna firma powinna przeczytać. Obecnie posiadanie firmowego bloga jest bardzo dobrym posunięciem i to nie tylko patrząc na aspekty SEO, ale również wszelkie sprawy wizerunkowe. O wiele lepiej wygląda oferta firmy, która udziela się w sieci regularnie oraz chętnie dzieli się własną wiedzą niż taka, której treści na stronie publikowane były kilka lat wstecz. Szczególnie ważna jest ta częstotliwość dodawanie nowych wpisów oraz content, gdyż to o czym piszemy musi być atrakcyjne dla czytającego.
Dokładnie, niestety temat bloga firmowego nadal nie jest doceniany przez małe firmy, które mogą w ten sposób pozyskać swoich pierwszych lub kolejnych klientów.
Zdecydowanie prowadzenie bloga firmowego to obecnie must-have każdej szanującej się firmy, która chce zdobywać klientów online. Co ważne wpisy blogowe oprócz wartości wizerunkowej pomagają budować widoczność strony w Google. Warto, aby pisać treści na tematy, których szukają użytkownicy. Tak jak wspomniałeś, jeśli ktoś prowadzi sklep wędkarski powinien przygotować wpisy poradnikowe na temat tego jaka przynęta najlepiej sprawdzi się na Karasie, a jaka na Karpie lub którą wędkę kupić do spinningu. Dużo o potrzebach klientów może powiedzieć nam dokładna analiza danych z search console.